Deshironi automjetin e endrrave tuaja? Deshironi nje produkt te certifikuar, te garantuar dhe me cmimin e duhur?

Mektrin Motors, eshte prej 16 vitesh koncesionari me i madh ne Shqiperi. Me me shume se 5,000 automjete te shitura nder vite, ne do te jemi pika juaj e referimit per cdo gje qe ju nevojitet ne fushen automotive. Tashme perfaqesues zyrtar i markave premium Jaguar & Land Rover, Volvo Cars, Volvo Trucks and Renault Trucks, Mektrin Group ju ofron automjete te reja, te perdorura te garantuara me cmimet me te mira ne treg, kamione, mjete uji, pjese kembimi origjinale, servis te autorizuar dhe te standarteve me te larta europiane, sherbime karrocerie sipas teknikave me te fundit.
Cdo vit, mijera kliente i bashkohen familjes se madhe Mektrin, bashkohuni edhe ju!

Test Drive

Provo nje makine qe te pelqen...

Rezervo Test Drive

Vleresim Mjeti

Kthe makinen tende qe ke ne perdorim...

Kerko Vlersim

Financim Leasing

Financojme pjesen e mbetur.

Llogarit Kestet

Volvo Cars dhe Varjo e lançojnë aplikacionin e parë botëror të përzieres së realitetit

Bashkëpunimi do të përforcohet në të ardhmen nga  vendimi i Fondit Teknologjik të  Volvo Veturave të investuar në Varjo. Fondi teknologjik është fond kapital ndërmarrës i prodhuesit të veturave e cila do të investon në bizneset fillestare të teknologjisë me potencial të lartë.

Volvo Cars dhe Varjo e kanë bërë të mundshme për herë të parë të vozisin në veturë reale derisa janë duke mbajtur një komplet i kokës  me realitet të përzier , pa u vërejtur me shtim të elementëve virtuel ose veçorive të plota që duken të realta edhe për vozitësin edhe për senzorët e veturës, për qëllime zhvillimore. Deri më tani, asnjë prodhues veturash nuk e ka bërë të mundur këtë gjë.

Kompleti i kokës   Varjo XR-1 , i lançuar sot , mundëson realitet virtuel ose të përzier fotorealistik në një rezolutë të definicionit të lartë më mirë se ndonjë që është aktuale momentalisht. Siç është,  XR-1 mund në mënyrë radikale të zvogëlon zhvillimin e  kornizave  kohore duke krijuar aftësi të re për ti vlerësuar veçoritë dhe dizajnët gati se urgjentisht. 

I krahasuar me paraardhësin , XR-1 ka shtesë të kamerave me definicion të lartë te kompleti i kokës dhe e mundëson realitetin e përzier. Kjo i lejon dizajnerëve dhe inxhinerëve  të  Volvo Cars për të vozitur veturat e së ardhmes dhe për të vlerësuar të gjitha veçoritë në një mjedis simulimi shumë vite para se të ekzistojnë , duke i mundësuar kompanisë për të zhvilluar vetura më të sigurta me përvojën më të mundshme të rafinuar të përdoruesit. .

“Me këtë qasje të realitetit të përzier, ne mund të fillojmë ti vlerësojmë dizajnet dhe teknologjitë derisa janë akoma në dërrasën e skicimeve ,” tha  Henrik Green, oficeri kyç i teknologjisë tek Volvo Cars. “Në vend të mënyrës së zakonshme statike të vlerësimit të produkteve dhe ideve të reja , ne mund të testojmë koncepte në rrugë urgjentisht. Kjo qasje ofron kursime të konsiderueshme potenciali duke i identifikuar prioritetet dhe pastrimin e pengesave shumë më herët në dizajn dhe në procesin e zhvillimit .”

 XR-1 gjithashtu i lejon inxhinerëve të  Volvo Cars të zhvillojnë dhe vlerësojnë solucione të sigurisë aktive shumë më herët. Ekspertët e sigurisë do të mund të vozisin vetura reale duke i bajtur kompletin e kokës  XR-1 në premisat e hulumtimit të Volvos në Suedi , duke testuar sisteme virtuele të sigurisë aktive të imponuara nëpërmjet realitetit të shtuar mbi mjedisin e jetës reale. 

Teknologjia e saktësisë së lartë për përcjelljen e syrit e ngulitur brenda  XR-1 e bën më të lehtë për ti vlerësuar se si vozitësit përdorin një funkcionalitet të ri dhe a janë ato të hutuara në çfarëdo mënyre. Kjo qasje e bazuar në teknologji për ti matur  nivelet e hutimeve e siguron kompaninë që  Volvo Cars mund të zhvillon veçori të reja pa shkaktuar hutime shtesë.

“Nga vetë fillimi , vizioni ynë ka qenë që të krijojmë një prodhim që pa vërejtur të lidh realen dhe virtuelen së bashku ,” tha Niko Eiden, krijuesi dhe DZE-s të  Varjo. “Këto mënyra jashtëzakonisht të avancuara me të cilat  Volvo Cars e përdor  XR-1 tregon se teknologjia e  Varjo’s mundëson gjëra të më parë kanë qënë të pamundura. Së bashku me Volvon ne kemi filluar një epokë të re në realitetin e përzier profesional."

Volvo Cars është një pioner brenda industrisë automobilistike duke përdorur realitet virtuel dhe të shtuar në dizajnin e tij dhe punën zhvillimore. Partneriteti me Varjo është manifestim më i fundit dhe më i avancuar i pozitës së fortë të kompanisë në këtë fushë. Volvo Cars beson në fuqinë e partneriteteve të mençura me kompanitë udhëheqëse teknologjike për të zhvilluar teknologjitë e gjeneratës së ardhme.

“Varjo është një lider i qartë në fushën e saj ,” thotë  Zaki Fasihuddin, DZE të Fondit teknologjik të  Volvo Cars. “Teknologjia e kompanisë premton shumë në të ardhmen , por gjithashtu ofron aplikacione të qarta gati aty  për aty për  Volvo Cars. Varjo është një shembull tipik i llojit të kompanisë që ne kërkojmë të investojmë në .”

Kompleti i kokës  Varjo XR-1 dhe aplikacioni i  Volvo Cars’ të teknologjisë janë demonstruar që nga sot te Panairi Botëror i Realitetit të Shtuar në santa Klara të Kalifornisë. Një patentë eshtë plotësuar për aplikacionin e teknologjisë.

Rreth Mektrin

29 Shtator 2017
28 Janar 2013
20 Korrik 2012
20 Korrik 2012
20 Korrik 2012

Adresa & Kontakte

LinkedIn

Autostrada Durres-Tirane, KM 6.
Xhafzotaj, Durres
2000 Albania

Email: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
Tel:   +355 69 70 50 800